
Mythos Offset 5.5 Left Edition Black
Including VAT and plus shipping
Your advantages at a glance:
Secure payment
Product description
Entwickelt für Linkshänder, die kompromisslose Präzision erwarten.
Die MYTHOS BLACK Left vereint außergewöhnliche Schärfe mit einem besonders weichen Schneidegefühl und unterstützt dynamisches, kontrolliertes Arbeiten auf höchstem Niveau.
Die integrierte CONBLADE Schneide mit extrem convexem Blatt und Extrem-Hohlschliff ermöglicht maximale Kontrolle und eine präzise Schnittführung bis in die Spitzen. Die ergonomische Offset-Form sowie die besondere Gewichtsverteilung sorgen für entspanntes Arbeiten und perfekte Balance in der Hand.
Die edel-schwarze Titan-Beschichtung verleiht der Schere ihren markanten Charakter und unterstreicht den kompromisslosen Premium-Anspruch. Gefertigt aus hochwertigem Vanadiumstahl mit sub-zero-Härteverfahren für langanhaltende Schärfe und höchste Widerstandsfähigkeit.
Technical specifications
| property | |
|---|---|
| product type | modeling scissors |
| series | MYTHOS |
| Form | Offset |
| Size | 5.5 |
| Product weight | 0.044 kg |
| Blade length | 56 mm |
| alloying elements | Vanadium, molybdenum |
| finger rest | 4–8 mm, rounded, toward the rear |
| finger hook | 1.5 cm long, unscrewable |
| thumb cover | 0,5 cm |
| eyes | Round, Ø 2.1 cm |
| handedness | On the right |
| Scope of delivery | Includes practical care set with oil stick, leather cloth, and finger inserts |
| Resistance to salt spray test | > 500 h |
| Borg CR-10 scale | 3 |
| BESS scale | 50 |
Product safety information
United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Strasse 34
42653 Solingen, Germany
Email: info@ust-germany.com
Select options


Tradition, precision, passion – since 1928
For almost 100 years, TONDEO has stood TONDEO masterful craftsmanship from Solingen. With deep-rooted experience, state-of-the-art technology, and an unwavering passion for precision, we manufacture tools that do more than just work—they inspire. Our scissors, knives, and styling tools are created through genuine craftsmanship and accompany professionals around the world in their daily creativity.
Every pair of TONDEO combines precision craftsmanship with technical expertise—for controlled, fatigue-free work and reliable results in everyday salon use.
